Contacts
طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان یکی از بخش های مهم ساخت و ساز است که دارای اصول و نکات بسیار حساس و ریزی می باشد. طراحی نمای ساختمان تاثیر زیادی بر روی شهر و محیط زندگی انسان ها دارد به همین دلیل است که ضوابط شهرداری برای طراحی نمای ساختمان در سال های اخیر اجرا می گردد. طراحی نمای ساختمان بر اساس نوع کاربری آن تجاری، اداری و مسکونی انجام می گیرد. بر اساس ضوابط شهرداری در هنگام طراحی نمای بیرونی ساختمان باید به نمای ساختمان های همسایه هم توجه داشته باشید.

اصول طراحی نمای ساختمان

همانطور که می دانید انواع مختلف سبک های طراحی نمای ساختمان وجود دارد. آشنایی با انواع طراحی نمای ساختمان باعث می شود که دید بهتری نسبت به این مسئله داشته باشید. یکی از گزینه های مورد توجه طراحی نمای ساختمان ساده است که از جذابیت بصری زیادی برخوردار است. این نوع طراحی نما به وسیله متریال های مختلفی انجام می گیرد. در ادامه قصد داریم چند نمونه از مهمترین نمونه های طراحی نمای بیرونی ساختمان را به شکل مختصر مورد بررسی قرار دهیم.

طراحی نمای مدرن ساختمان

یکی از سبک های پرطرفدار و محبوب که برای نمای بیرونی ساختمان پیشنهاد می شود طراحی نمای مدرن است. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم طراحی نمای ساختمان ها باید بر اساس نوع کاربری آن ها انجام شود. البته باید توجه داشته باشید که نکات دیگری هم در این زمینه وجود دارد که به سلیقه، نظر و توانایی مالی و بودجه کارفرما بستگی دارد. امروزه مشاهده می کنیم که اغلب نماهای مدرن ساختمانی به وسیله کامپوزیت ها اجرا می شوند. البته استفاده از متریال های دیگر هم مرسوم است به عنوان مثال طراحی نمای ساختمان سرامیکی یکی از نمونه های بادوام است. طراحی نمای ساختمان کامپوزیت را معمولا برای ساختمان تجاری و اداری به کار می برند که از جذابیت و زیبایی خاصی برخوردار است.

طراحی نمای ساختمان
طراحی نمای ساختمان تهران ویلا گروه معماری اویز

طراحی نمای ساختمان کلاسیک

یکی دیگر از سبک های مورد توجه در طراحی نما، نمای کلاسیک ساختمان است. جالب است بدانید که این مدل طراحی نمای بیرونی در کشور ما در هر منطقه و محله مجوز ساخت ندارد. در برهه ای از زمان طراحی نمای ساختمان رومی به میزان زیادی در میان مردم محبوبیت یافت و بیشترین کاربرد را برای طراحی نمای ساختمان ویلایی و شهری را داشت. اما به دلیل اختلاف فرهنگی که این طرح با کشور ما داشت با گذشت زمان اجازه ساخت و ساز با این طرح با مشکلات مختلفی روبرو شد. طراحی ساختمان با نمای کلاسیک از جزییات زیادی برخوردار است.

طراحی نمای ساختمان
مجتمع چند منظوره اروندکنار گروه معماری اویز

اکثر کارفرماها با توجه به زیبایی سبک کلاسیک تمایل دارند از این نوع طراحی استفاده کنند. اما نکته قابل توجه هزینه اجرای این نوع طرح است آن ها باید در ابتدای امر به بودجه طراحی نمای ساختمان کلاسیک هم توجه داشته باشند. همانطور که می دانید نمای ساختمان شباهت زیادی با تابلوی نقاشی دارد هر اندازه که جزئیات آن بیشتر باشد هزینه طراحی نمای ساختمان هم افزایش خواهد یافت.

‌اگر شما قصد دارید از طراحی نمای ساختمان ویلایی با سبک کلاسیک استفاده کنید باید بدانید که این نوع نما در طراحی خود از ستون ها و سر ستون های متعددی استفاده می کند که همین امر موجب زیباتر شدن آن می شود. یکی دیگر از مواردی که در طراحی نمای ساختمان رومی بسیار حائز اهمیت است نورپردازی می باشد. اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که تمایل دارید نمای جذاب و منحصر به فردی داشته باشید لازم است که از ابتدا جزئیات نمای مورد نظرتان را کاملا مشخص کنید. درباره جزئیات نما باید بگوییم که موارد مورد نظر شما باید کاملا به جا و اصولی باشد در غیر اینصورت نه تنها به زیبایی نما کمک نمی کند که موجب نازیبایی آن هم خواهد شد.

همانطور که مستحضر هستید اجرای این نوع طراحی نمای ساختمانی بسیار منحصر به فرد است و با استفاده از سنگ های خاص و گران قیمت انجام می شود. از این رو به عنوان یک از انواع طراحی نماهای ساختمانی پرهزینه شناخته می شود.

کاربردی ترین مصالح برای طراحی نمای ساختمان

یکی از دیگر سبک های طراحی نما برای ساختمان، ساخت نما با استفاده از سنگ های طبیعی است. این سنگ ها معمولا از جنس سنگ های اهکی و آذرین هستند و از جذابیت زیادی برخوردار هستند. افرادی که تمایل دارند یک نمای لوکس، خاص و بسیار شیک را برای ساختمان خود انتخاب کنند می توانند از این نوع نما بهره بگیرند.

طراحی نمای ساختمان شیشه ای

این نوع طراحی نما همیشه مورد توجه بوده است. همانطور که می دانید شیشه ها جزو آن دسته از مصالح هستند که هرگز از ساختمان ها جدا نمی شوند. معمولا این نوع نما را می توانیم در ساختمان های تجاری، اداری و در برخی موارد مسکونی مشاهده کنیم. نکته مهم اینکه استفاده از این نوع نما برای ساختمان های بسیار بلند مانند برج ها دارای محدودیت های خاص خود است. برای اینکه یک نمای شیشه ای جذاب و فوق العاده داشته باشید می توانید از شیشه های رفلکس و رنگی خاص استفاده کنید.

طراحی نمای ساختمان شیشه ای
ویلا شیشه ای گروه معماری اویز

طراحی نمای ساختمان آجری

یکی از قدیمی ترین طراحی های نمای بیرونی که هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد نمای آجری است. این نوع نما در دو نوع آجری، رسی و شیلی وجود دارد. مهمترین ویژگی نماهای اجری این است که دوست محیط زیست هستند و به صورت چشمگیری از اتلاف انرژی جلوگیری می کنند. طراحی نمای ساختمان با آجر و سنگ حس بسیار خوبی را به فضا القا می کند و نوعی صمیمیت را در فضا به وجود می آورد. می توانید این سبک از طراحی نما را برای ساختمان های مسکونی، تفریحی و …. به کار ببرید.

طراحی نمای ساختمان آجری
مجتمع مسکونی خردمند گروه معماری اویز

طراحی نمای ساختمان با چوب

طراحی نمای ساختمان چوبی بسیار زیبا و چشم نواز است اما از محدودیت های خاص خود برخوردار است. شما نمی توانید از این نوع نما در هر نوع شرایط اقلیمی و جوی بهره بگیرید. معمولا جهت طراحی نمای بیرونی ساختمان ها از چوب های حرارت دیده که به تروموود معرف هستند استفاده می شود. با توجه به هزینه بالای این نوع نما معمولا از آن به شکل ترکیبی استفاده می کنند تا به این ترتیب هزینه نهایی را کاهش دهند.

طراحی نمای ساختمان با کاربری های متفاوت

همانطور که می دانید ساختمان ها از لحاظ کاربری به دو دسته مسکونی و یلایی تقسیم می شوند. طراحی نمای ساختمان مسکونی با نمای ساختمان های ویلایی متفاوت است.

طراحی نمای ساختمان ویلایی

طراحی نمای بیرونی برای ویلاها کار چندان دشواری نیست. اولین گزینه ای که در انتخاب طراحی نمای مناسب برای ویلا مورد توجه قرار می گیرد وضعیت و محل قرارگیری ساختمان است. در صورتی که ساختمان ویلایی شما در یک کلان شهر قرار داشته باشد و در جوار ساختمان های بسیار بلند قرار گرفته باشد لازم است که هماهنگی هایی را برای اخذ مجوز شهرداری را انجام دهید. به این دلیل که در شهرهای بزرگ طراحی نمای بیرونی ساختمان ها باید بر اساس قوانین شهرداری منطقه مورد نظر انجام بگیرد.

طراحی نمای ساختمان ویلایی
ویلا خانه آسمان گروه معماری اویز

در صورتی که ساختمان ویلایی شما در یک منطقه ویلایی ساز کوچکتر باشد کارفرمایان این آزادی را دارند که با توجه به سلیقه، سبک بنا و شرایط اقلیمی همچنین جهت نور و باد نمای خود را انتخاب کنند. توجه داشته باشید که در طراحی نمای بیرونی ساختمان نباید زیبایی به تنهایی مورد توجه قرار بگیرد. بلکه باید به کاربردی بودن آن نیز توجه شود نمایی را انتخاب کنید که متناسب شرایط جوی محیط زندگی تان باشد. لازم است که ساختمان را پیش از طراحی نمای بیرونی از نظر جهت نور و شدت تابش خورشید آنالیز کنید. در صورتی که این موارد به درستی انجام نگیرد مطمئنا مکان قرارگیری و تعداد پنجره ها در نما به درستی انجام نمی گیرد و شما یک فضای تاریک یا یک فضای بسیار روشن با نور زننده خواهید داشت. در این موقعیت برای مهار نور بیش از حد باید از پرده های ضخیم استفاده کنید که جلوه مناسبی نخواهد داشت. شما می توانید برای طراحی نمای ساختمان های ویلایی طراحان این امکان را دارند که از متریال های خاص و به روز استفاده کنند. می توانید برای طراحی نمای ویلایی خود از طرح های جدید و نوگرایانه بهره بگیرید به این شکل شما یک امضای شخصی برای خودتان خواهید داشت.

طراحی نمای ساختمان های آپارتمانی

قوانین شهرداری در طراحی نمای آپارتمان ها حرف اول را می زند و یک مسئله بسیار مهم به شمار می رود. برای اینکه طراحی و متریال مورد نظر شما با تایید روبرو شود باید از طرح ها و مصالحی استفاده کنید که با ساختمان های همجوار همخوانی داشته باشد. در صورتی که آپارتمان مورد نظر شما در شهرهای کوچکتر قرار دارد دست شما برای طراحی نما بازتر است. به این دلیل که قوانین تنظیم شده در این مکان ها از حالت کلی تری برخوردار هستند.

طراحان نمای ساختمان می توانند با خاطری آسوده تر در این مکان ها به طراحی بپردازند. البته دقت داشته باشید که این امر باید توسط افراد حرفه ای و کاردان انجام بگیرد به این دلیل که از نظر چهره هر منطقه و ظاهر شهری باید نمایی انتخاب شود که با آن همخوانی داشته باشد. باید توجه داشته باشید تنها قانون طراحی نمای ساختمانی تعیین کننده این موضوع نیست بلکه نظر طراحان حرفه ای با توجه به اصالت منطقه ای که ساختمان در آن جا وجود دارد یک نوع نمای مناسب انتخاب می کنند.

یکی از ویژگی های طراحی نمای ساختمان های آپارتمانی این است که قدرت مانور بالایی دارد و می توانید به چشم یک بوم سفید رنگ به آن نگاه کنید. نکته دیگری که وجود دارد ارتفاع بلند این نوع ساختمان ها است که باعث می شود بسیار جذاب به نظر برسند. طراحان در این نوع ساختمان ها فضای بیشتری برای طراحی و خلاقیت خواهند داشت. هر نوع ساختمان برای طراحی نمای متناسب با موقعیت آن از چالش های مخصوص به خود برخوردار است. همین امر باعث شده است که ما نتوانیم به سادگی ادعا کنیم که کدام نوع نما از اجرای ساده تری برخوردار است.

یکی از مهمترین اصولی که در طراحی نماهای آپارتمانی وجود دارد این است که باید از جزء به کل برسید.

طراحی نمای ساختمان اداری و تجاری

ساختمان های تجاری و اداری به علت موقعیتی که دارند در حالت کلی با ظاهر متمایز از سایر ساختمان ها تعریف می شوند. یعنی از این موارد که برای این ساختمان ها تعریف می شود و قابلیت تمایز است. استفاده از نورپردازی در بخش بیرونی ساختمان است. این نورپردازی باعث می شود که توجه افراد به این ساختمان ها جلب شود.

اغلب ساختمان های اداری و تجاری را با کمک نماهای جذاب و چشمگیر طراحی می کنند تا بتوانند آن را برای مخاطبان از بین ساختمان های دیگر متمایز سازند. نکته مهمی که در رابطه با طراحی نمای ساختمان تجاری وجود دارد این است که این طراحی باید به گونه ای انجام شود که باعث هجو بصری نگردد. یکی از بخش های مهم در طراحی ساختمان های تجاری نورپردازی می باشد. طراحی نمای این ساختمان ها باید به گونه ای انجام بگیرد که قابل نورپردازی باشد. نوع نورپردازی باید به گونه ای انتخاب شود که دید افراد را مختل نکند.

طراحی نمای ساختمان اداری و تجاری
مجتمع اداری تجاری خدامی گروه معماری اویز

در حال حاضر مشاهده می کنیم که یکی از پرطرفدارترین نوع طراحی نمای ساختمان تجاری، نمای شیشه ای است. طراحان برای اینکه نمایی زیباتر را خلق کنند می توانند از هماهنگی و عدم استفاده از چند نوع متریال تجاری نمای زیباتری را خلق نمایند. ساختمان های تجاری می توانند تا حدی خارج از قوانین قرار بگیرند به این دلیل که از زیربنای بیشتری برخوردار هستند و به صورت کاملا جداگانه طراحی می شوند. این در حالی است که نما به عنوان یک تابع از کل حجم ساختمان می باشد. به علت احتیاج به استفاده از حداکثر فضا در ساختمان های تجاری نما نیز به شکل جداگانه تعریف نخواهد شد.

بازدید از نمونه کارهای گروه معماری اویز

نرم افزار طراحی نمای ساختمان

امروزه مهندسان و طراحان برای طراحی نمای ساختمان از نرم افزارهایی استفاده می کنند. در واقع استفاده از نرم افزارهای معماری باعث شده است تا آن ها بتوانند طراحی دقیق تری را داشته باشند. یکی از مهمترین ویژگی های نرم افزار طراحی نما ساختمان این است که کارفرمایان می توانند قبل از اجرای کار به شکل کاملا سه بعدی خروجی طراحی نمای خود را مشاهده کنند در صورت رضایت به تایید آن بپردازند.

با توجه به اینکه هر روزه نرم افزارهای جدیدتر بو تخصصی تری به بازار عرضه می شود استفاده از نرم افزارهای قدیمی محدود تر می شود. در حال حاضر طراحان از سه نوع نرم افزار بیشتر از سایر نمونه ها استفاده می کنند البته تشخیص اینکه کدامیک از نرم افزارها بهتر است امکان پذیر نیست به این دلیل که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و طراحان بنا بر نیازی که دارند با این نرم افزارها ارتباط برقرار می کنند. این نرم افزارها شامل:

هستند. البته امروزه پرکاربردترین و محبوب ترین نرم افزار طراحی نما تری دی مکس می باشد. این نرم افزار ابتدا توسط انیمیشن سازان و طراحان کاراکتر مورد استفاده قرار می گرفت اما به علت قابلیت های بسیار زیادی که در معماری دارد از آن برای سه بعدی سازی نمای بیرونی ساختمان ها استفاده می کنند.

دو نرم افزار دیگر یعنی رویت و راینو از ابتدا به صورت سه بعدی به بازار ارائه شدند. علت مورد توجه قرار گرفتن این نرم افزارها کاربرد آسان آن ها است که باعث شد جایگاه مناسبی در بین معماران داشته باشند. به طور کلی به افرادی که قصد دارند وارد بازار کار معماری شوند پیشنهاد می شود که تحت آموزش و یادگیری یکی از این سه نرم افزار قرار بگیرند.

قیمت طراحی نما ساختمان

در حالت کلی نمی توانیم یک قیمت مشخص برای طراحی نما قائل شویم این موارد بر اساس نوع و تغییرات بازار مصالح سنجیده می شود. البته لازم است در هنگام انتخاب طراح نما مجموعه ای را انتخاب کنید که از هر لحاظ به آن اطمینان دارید. پس پیش از تصمیم گیری به این نکات توجه داشته باشید.

  • برای طراحی نما قراردادهای لازم را تنظیم نمایید و به دقت آن را مطالعه نمایید.
  • برای طراحی نما قراردادهای لازم را تنظیم نمایید و به دقت آن را مطالعه نمایید.
  • می توانید برای انتخاب گزینه درست از شرکت هایی کمک بگیرید که به صورت رایگان به شما مشاورات لازم را ارائه می دهند.
  • مطمئن باشید شرکت مورد نظرتان کاملا حرفه ای است قبل از انجام کار نمونه های کارهای قبلی آنها مورد بررسی قرار دهید.

سوالات متداول

انواع سبک های طراحی نمای ساختمان چیست؟

طراحی نمای ساختمان دارای سبک های متفاوتی است که بر اساس نوع کاربری ساختمان می توانید بهترین نوع آن را انتخاب کنید. معروف ترین سبک های طراحی نما شامل: سبک مدرن پست مدرن کلاسیک نئوکلاسیک سبک معاصر

استفاده از نرم افزار طراحی نما چه مزیتی دارد؟

علاوه بر دقت بسیار بالا در طراحی کارفرمایان می توانند پیش از انجام کار طرح ها را به شکل سه بعدی مشاهده کنند و به راحتی تصمیم خود را بگیرند.

هزینه طراحی نما چقدر است؟

مطمئنا ما نمی توانیم یک هزینه ثابت برای طراحی نما در ساختمان ها تخمین بزنیم. زیرا این مبلغ با توجه به زیر بنا نوع کاربری و مصالح انتخابی کارفرمایان متفاوت است. هزینه نما برای هر ساختمان مطمئنا با توجه به فاکتورهای بیان شده متفاوت می باشد و در پایان کار مشخص شده و به کارفرما اطلاع داده می شود.

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معماری-اشتراک-تصویر
برای دریافت آخرین اخبار مشترک شوید!